۳ نوع کوسه درخشان در نیوزلند رصد شد

تاریخ : چهارشنبه ، 13 اسفند 1399

محققان سه نوع کوسه در سواحل نیوزلند رصد کرده اند که در عمق ۱۰۰ تا ۲۰۰متری زندگی می کنند و در اعماق آب می درخشند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تلگراف، محققان ۳ گونه مختلف یعنی کوسه کیتفین، کوسه فانوسی شکم سیاه و کوسه فانوسی جنوب در آب‌های نیوزلند رصد کرده‌اند که در اعماق اقیانوس می‌درخشند. هر ۳ گونه در عمق ۲۰۰ تا هزار متری آب زندگی می‌کنند و جالب آنکه قابلیت درخشش آنها تاکنون رصد نشده بود.

البته این تحقیق بیشتر روی کوسه کیتفین متمرکز است زیرا محققان نمی‌دانند چرا این حیوان مهره دار عظیم قابلیت درخشندگی دارد.

سال گذشته این کوسه ماهی‌ها طی یک پژوهش درباره ماهی‌های شرق نیوزلند جمع آوری شدند و محققان در مخزن‌هایی ویژگی‌های آنها را رصد کردند. کوسه کیتفین که گاهی طول آن به ۱.۸ متر نیز می‌رسد، اکنون به عنوان بزرگترین مهره دار درخشان جهان شناخته شده است.

محققان معتقدند کوسه‌ها از توانایی درخشش برای پنهان شدن از دیدرس طعمه‌ها و روشن کردن کف اقیانوس هنگام شکار استفاده می‌کنند. اما برای تأیید این نظریه به شواهد بیشتری نیاز است.

به گفته «جروم مالفت» محقق ارشد این پژوهش از دانشگاه «لوویان لا نو» در بلژیک، کوسه‌های کشف شده در نیوزلند تولید نور را به وسیله هورمون‌هایشان کنترل می‌کنند. این درحالی است که بیشتر ارگانیسم‌های درخشان رصد شده از اعصاب برای تنظیم درخشندگی شأن استفاده می‌کنند.

منبع : مهرنیوز

گزارش مشکل


نظر خود را بگذارید