«العربیه» و مشروعیت‌بخشی به حزب منحله «بعث»  راز یک گفتگوی جنجالی

تاریخ : دوشنبه ، 27 بهمن 1399

شبکه سعودی «العربیه» اخیرا در اقدامی خارج از اصول رسانه‌ای و حرفه‌ای و به دور از موازین دیپلماتیک با دختر صدام گفتگو کرده است؛ اقدامی که مشروعیت بخشی به حزب منحله «بعث» محسوب می شود.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل - رامین حسین آبادیان: شبکه سعودی «العربیه» اخیراً اقدام جنجالی جدیدی را در عرصه رسانه‌ای انجام داده است. این شبکه سعودی با یکی از اعضای حزب منحله «بعث» یعنی «رغد صدام» دختر صدامِ معدوم گفتگویی را انجام داده است. طبق آخرین گزارش‌ها، قرار است مشروح گفتگوی شبکه العربیه با دختر صدام معدوم امروز دوشنبه پخش شود.

این اقدام شبکه العربیه جنجال زیادی را در صحنه سیاسی عراق به راه انداخته است. در همین ارتباط، «فادی الشمری» عضو جریان «حکمت ملی» عراق از اقدام شبکه العربیه در گفتگو با دختر صدام به شدت انتقاد کرد. او گفت که گفتگوی شبکه سعودی با رغد صدام درحالی انجام شد که هنوز هیچکس فراموش نکرده است دستِ صدامِ معدوم به خون بسیاری از مردم بیگناه عراق آلوده است.

پارلمان عراق گفتگوی «العربیه» با رغد صدام را تعرض به این کشور دانسته و خواستار احضار فوری سفرای اردن و عربستان شده است این اقدامِ خارج از اصول حرفه‌ای و رسانه‌ای همچنین واکنش یکی از کمیسیون‌های پارلمانی عراق را به دنبال داشت. در همین راستا، «عبدالاله النائلی» رئیس کمیسیون «شهدا، قربانیان و زندانیان سیاسی» پارلمان عراق نامه‌ای را خطاب به وزارت خارجه این کشور نوشت. وی در این نامه از وزارت خارجه عراق خواسته است تا سفیران اردن و عربستان را احضار و یادداشت اعتراض آمیزی را به آنها علیه شبکه العربیه تحویل دهد.

در این نامه خطاب به دفتر وزیر خارجه عراق آمده است: «با توجه به اقدام شبکه العربیه در تعرض آشکار به عراق از طریق مصاحبه با دختر دیکتاتور سابق و نیز با توجه به اینکه او یکی از عناصر حزب ممنوعه بعث و از حامیان تروریسم بوده است، لازم است که سفیر سعودی فراخوانده شود. همچنین از آنجایی که رغد صدام در کشور اردن اقامت دارد، لازم است که سفیر اردن در عراق نیز احضار گردد».

از آنجایی که «رغد صدام» دختر دیکتاتور سابق و معدوم عراق از جمله اعضای ارشد حزب منحله بعث بوده است و در جریان یورش داعش به عراق از حامیان تروریسم بوده است، اقدام شبکه العربیه در ترتیب دادن گفتگو با او نقض حاکمیت عراق محسوب می‌شود. این اقدام شبکه العربیه نشان از آن دارد که عربستان سعودی کوچک‌ترین ارزشی برای قوانین سیاسی و امنیتی عراق قائل نشده است.

از سوی دیگر، دختر دیکتاتور سابق عراق تاکنون بارها و در مناسبت‌های مختلف به اقدامات جنایتکارانه صدام معدوم افتخار کرده و با این اقدام خود احساسات عراقی‌ها را جریحه دار کرده رغد صدام بارها و در مناسبت‌های مختلف از تسلط تروریست‌های داعش بر مناطقی از عراق ابراز خشنودی کرده بود است. بدیهی است که پخش گفتگوی رغد صدام با شبکه العربیه بیش از پیش مردم عراق را آزرده خاطر خواهد کرد.

دختر صدام معدوم همچنین یکی از حامیان اصلی تروریسمِ تکفیری در عراق بوده است. در همین ارتباط، روزنامه آلمانی «اشپیگل» پیشتر با انتشار مطلبی اعلام کرده بود که گروه تروریستی داعش از سوی رغد صدام مورد حمایت مالی قرار گرفته است.

کما اینکه خود رغد صدام نیز در جریان گفتگو با شبکه CNN عربی صراحتاً اعلام کرده بود که از تسلط داعش بر تعدادی از مناطق عراق خشنود شده است.

بر این اساس، به نظر می‌رسد که هدف اصلی و اساسی شبکه سعودی العربیه از انجام گفتگو با رغد صدام تلاش برای نقش آفرینی در پروژه آمریکایی احیای داعش در عراق بوده است؛ کما اینکه العربیه از این رهگذر تلاش می‌کند تا ضمن مشروعیت بخشی به حزب منحله بعث، زمینه برای این حزبِ جنایتکار در عراق را بار دیگر فراهم آورد.

به نظر می‌رسد که عربستان سعودی پروژه احیای حزب منحله و جنایتکار «بعث» در عراق را کلید زده است درست به همین دلیل است که پارلمان عراق احضار سفرای عربستان سعودی و اردن را خواستار شده است. دختر صدام به عنوان یکی از چهره‌های باقی مانده از حزب منحله بعث در حال حاضر در اردن به سر می‌برد و دولت عراق تاکنون بارها از امان خواسته است تا او را تحویل دهد اما مقامات اردن تاکنون به بهانه‌های مختلف از این کار خودداری کرده اند.

آنچه که واضح به نظر می‌رسد این است که عربستان سعودی تلاش خود برای احیای عناصر حزب منحله بعث در عراق از جمله رغد صدام را آغاز کرده است. هدف سعودی‌ها از این اقدام، آن است که بتوانند هدفی را که در جریان یورش داعش به عراق در تحقق آن ناکام ماندند، از رهگذر احیای حزب منحله بعث، محقق سازند و بتوانند نفوذ گسترده‌ای در خاک عراق پیدا کنند.

منبع : مهرنیوز

گزارش مشکل


نظر خود را بگذارید