نمکی: ویروس کرونای انگلیسی در کشور چرخیده است

تاریخ : شنبه ، 25 بهمن 1399

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران پویا؛ دکتر سعید نمکی در اجلاس رؤسای دانشگاه‌‌های علوم پزشکی با اشاره به این موضوع که در شرایطی که جهان مرگ‌‌های زیادی را تجربه کرد، توانستیم به مرگ‌های زیر 60 نفر برسیم، اظهار کرد: امروز عزیزان را جمع کردم تا بگویم شاید یکی از سخت‌ترین ایام مدیریتی ما در زمینه کرونا شروع شد؛ در دی‌‌ماه پیش بینی کرده بودم که اگر در رعایت پروتکل‌‌ها تنها بمانیم، ممکن است همه ما را گرفتار کند.

وی افزود: بنده ورود ویروس جهش یافته را پیش‌بینی کرده بودم؛ علی‌رغم اینکه انگلیسی‌ها به دروغ در روزهای اول گفتند که فقط 30 تا 70 درصد ممکن است قدرت سرایتش بالاتر باشد، بنده به صراحت اعلام کردم که قطعاً هم قدرت سرایت چند برابر است و هم قدرت بیماری‌‌زایی و مرگ و میر این ویروس به مراتب بیش از چیزی است که انگلیسی‌‌ها اعلام می‌کنند؛ متاسفانه آن‌‌ها تازه به این موضوع اقرار کرده‌‌‌اند.

نمکی ادامه داد: تمام تلاش ما در مکاتباتی که با شما داشتم، این بود که مرزها را بیشتر رصد کنیم؛ به مرزهای زمینی، هوایی و دریایی در همه استان‌ها دقت داشته باشید؛ هفته قبل خبری مبنی بر مرگ یک خانم 71 ساله در خیابان وحدت اسلامی را دریافت کردم که هیچ مسافرتی به هیچ جا نداشت و اتفاقی که در آبیک و بیمارستان هشتگرد افتاد، اثبات کرد که ویروس جهش یافته تقریبا در کشور چرخیده و ما باید همه جا فکر کنیم که زیر پوست هر شهری هر روستایی و هر خانواده‌ای ممکن است این ویروس پیدا شود و این یکی از زنگ خطرهای جدی در مدیریت کرونا است که آغاز شده است.

وزیر بهداشت گفت: این ویروس یکی از بااقتدارترین نظام‌های بهداشتی و درمانی دنیا را در اروپا به زانو درآورد. البته این را نمی‌‌گویم که دل مدافعان سلامت و سرداران برجسته نظام سلامت را خالی کنم، اما روزهای سختی دارد آغاز می‌‌شود و باید خودمان را برای مبارزه با چموش‌‌ترین ویروس جهش یافته‌‌ای که متاسفانه دارد مملکت را گرفتار می‌‌کند، آماده کنید.

وی ادامه داد: روش مبارزه با ویروس جدید، فرقی با ویروس قدیمی ندارد و روش تشدید فاصله گذاری‌‌ها و مراقبت‌‌هاست و رعایت بیشتر پروتکل هاست. متاسفانه در خوزستان که شادگان اولین کانون آلودگی ماست، رعایت پروتکل‌‌ها به زیر 10 درصد و تقریباً صفر رسیده بود و ما به همین میزان آسیب دیدیم. هر جا که رعایت پروتکل‌ها ضعیف شد، نقطه آسیب پذیری ما آغاز شده است.

نمکی خطاب به روسای دانشگاه‌‌های علوم پزشکی کشور توصیه‌‌هایی را عنوان و تصریح کرد: این ویروس جدید، ویروسی مهاجم، سرکش و با قابلیت سرایت و بیماری‌‌زایی بالا و همچنین مرگ و میر به مراتب بالاتر از ویروس‌‌های قبلی است و باید فکر کنید که این ویروس همه جا چرخیده است.

وی افزود: روزی گفتم که ویروس‌‌ها پاسپورت نمی خواهند. همانطور که ویروس ووهان توانست قطب جنوب را تسخیر کند، ویروس جهش یافته انگلیسی و آفریقایی هم می‌‌تواند در دورترین نقاط این سرزمین خودش را نشان دهد؛ بر این اساس اولین گامی که باید برداریم، تست‌‌های بیشتر است. باید مرتب مقدار تست‌‌ها را افزایش دهیم و در کنار تست‌‌های رپید، حتما PCR را استفاده کنیم. حتما اگر بیمار علامت داری دیدید و هر دو تست رپید و PCR برایش منفی بود، باز هم او را رها نکنید و حتما مجدداً بیمار را تست کنید و حتما نمونه هایی را برای NGS برای سه مرکز، یعنی دانشکده بهداشت، انستیتو پاستور و معاونت تحقیقات و فناوری بفرستید تا بتوانیم اولین اثرات جهش را بررسی کنیم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: جهش هم مختص ویروس آفریقایی و انگلیسی نیست و ممکن است در درون مرزهای خودمان هم با گستره جغرافیایی و ژنتیکی که داریم، به موتاسیون‌‌های جدیدی برسیم و یا از کشورهای دیگر موتاسیون‌‌های دیگری پا به مملکت‌‌مان بگذارند.

وی ادامه داد: مرزها را به شدت مراقبت کنید. برای مطب‌‌های خصوصی نیز معاونت‌‌های درمان و بهداشت برنامه دارند و حتما باید بتوانیم با اطلاعات این مطب‌‌ها به عنوان اولین جایگاهی که بیماران مراجعه می‌‌کنند، بیماران را رصد کنیم.

وزیر بهداشت تأکید کرد: محدودیت مسافرت ها را ادامه دهیم. از کوچکترین قصوری نگذرید و اگر هم در استان حریف نیستید، به من اعلام کنید. حتماً روی بستن جاهایی که باید ببندید، بایستید و حتماً روی مرزهای استان خود و استان همجوارتان دقت کنید.

نمکی خطاب به رؤسای دانشگاه‌‌های علوم پزشکی گفت: با کمیته‌‌های ما در ارتباط باشید و مراتب را مستمر گزارش کنید. چشم‌‌ها را بیش از قبل باز کنید و قدم ها را تندتر بردارید. متأسفانه آهنگ گرفتاری این ویروس ممکن است تندتر از گام‌‌هایی باشد که ما برمی‌‌داریم. امیدوارم با دیده بانی بیشتر و رصد مستمر بر این مشکل جدید هم فائق آییم.

منبع : تسنیم

گزارش مشکل


نظر خود را بگذارید