تاثیرات مثبت سفر آیت‌الله رئیسی به بغداد در توسعه روابط ایران عراق

تاریخ : جمعه ، 24 بهمن 1399

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از العهد، «عدی الشعلان» نماینده ائتلاف فتح در پارلمان عراق امروز جمعه اعلام کرد که سفر آیت الله سید «ابراهیم رئیسی» رئیس قوه قضاییه ایران به عراق تاثیر بسیار مثبتی به همراه داشت.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در صفحه اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

وی افزود که این پیامی به همه طرف‌هایی است که به دنبال ایجاد شکاف میان عراق و ایران هستند.

عدی الشعلان از روابط ریشه ای ایران در زمینه‌های مختلف از جمله اقتصادی و مبارزه با تروریسم و همکاری در بخش‌های کشاورزی و گردشگری سخن گفت.

وی تاکید کرد: آقای رئیسی در جریان سفر به عراق موضوعات مهم و حساسی از جمله تبادل اطلاعات مطرح کرد و نیز شواهدی درباره جنایت ترور فرماندهان پیروزی به دست شیطان بزرگ و بازوهای آن در داخل و خارج ارائه کرد.

الشعلان تاکید کرد: پرونده دیگری که آقای رئیسی در سفر به عراق مطرح کرد امضای یادداشت تفاهم میان سازمان شفافیت عراق و بازرسی ایران و تشکیل کمیته مشترک میان قوه قضاییه دو کشور برای حل مشکلات عراقی‌هایی که زنان ایرانی اختیار کرده اند و بالعکس، بود. همچنین مبادله اطلاعات درباره بررسی پرونده زائران و نیز مبارزه با فساد از دیگر محورهای سفر وی به عراق بود.

وی بیان کرد: این سفر ابعاد مثبت بسیاری برای کسانی که دوستدار ایران و عراق و خواهان خیر منطقه هستند به همراه داشت. استقبال هم طبق پروتکل های معمول در استقبال هر فردی که عراق و ملت آن احساس می کند که حامل خیر برای کشور است، بود.

الشعلان اعلام کرد: وی نماینده کشوری است که حامی عراق در جنگ با تروریسم بود و آن هم در شرایطی که همه ما را تنها گذاشته بودند.

این سفر محقق کننده اهداف راهبردی بود

از سوی دیگر «مختار الموسوی» عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق هم گفت: سفر رئیس قوه قضاییه ایران به عراق در راستای تعامل منطقه ای و جهانی بود به ویژه با ایران به عنوان همسایه‌ای که مواضع قابل تقدیر تاکنون در حمایت از عراق در جنگ ضد تروریسم داشته است.

وی افزود: ما روابط قوی با ایران در زمینه های اقتصادی، اجتماعی و دینی داریم و این روابط عمیق است.

الموسوی تاکید کرد: این سفر ابعاد مختلف و مهمی داشت و محقق کننده اهداف راهبردی و قضایی میان دو کشور بود.

وی گفت: از پرونده‌های مهمی که رئیسی همراه خود داشت شواهد جدید و قطعی از طرف‌های دخیل در ترور فرماندهان پیروزی بود و این بخشی از همکاری امنیتی و اطلاعاتی میان عراق و ایران بود.

الموسوی تاکید کرد: این سفر در تسریع گام‌های در این پرونده حیاتی موثر است. این سفر کاملا موفق و مثبت بود.

وی افزود: سفر وی با همه طیف ها به مثابه پیامی به کسانی است که به برگه طایفه‌ای دلخوش کرده‌اند. ایران و عراق بزرگتر از این نامگذاری‌های کوته بینانه هستند و منافع مشترک و سرنوشت تاریخی دو کشور را به یکدیگر گره زده است نه آنکه برخی بوق‌های داخلی و خارجی به دنبال آن هستند.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم

گزارش مشکل


نظر خود را بگذارید